ב -30 במאי 2007 ישבו שני המוחות המבריקים ביותר באמריקה, סטיב ג'ובס וביל גייטס, לראיון משותף בכנס הדיגיטלים של All Things. שני חלוצי עולם המחשבים דיברו בחיבה על תרומתו של האחר לטכנולוגיה.

אבל מה שקדם לחילופי דברים היסטוריים זה היה יותר משלושה עשורים של שיתופי פעולה ויריבות סלעיים. גייטס וג'ובס נאבקו על שליטה בעידן חדש ובתוך כך חוללו מהפכה במיליארדי חיים.

"אף על פי שמעולם לא עבדו באותה חברה, הם יצרו תעשייה ביחד, ויש לנו היפי וחנון … עם ביל זה תמיד היה קשור לכסף. אצל סטיב … כסף היה נחמד, אבל זה אף פעם לא היה על הכסף. וכך זה הפך אותם לשחורים ולבנים. למעלה ולמטה. חם וקר. הם היו אנשים מאוד מאוד שונים ", אומר העיתונאי רוברט קרינגלי, שעבד עם גייטס וג'ובס בסוף שנות השבעים.

אז מה הייתה היריבות בין ג'ובס לשערים?
בעלות הברית: מיקרוסופט ואפל

בשנות השבעים עולם המחשבים כלל מכונות עצומות, מחשבי-על שרק החברות הגדולות יכלו להרשות לעצמן. זה היה שוק שנשלט על ידי יבמ רב לאומית בארה"ב.
יליד סיאטל ובנו למשפחה אמידה, ביל גייטס יצר תוכנות מחשב ותוכנות במהלך ימי התיכון והאוניברסיטה ביחד עם חברו, פול אלן. הם נשרו מהרווארד והקימו את מיקרוסופט בשנת 1975.

בפאלו אלטו בקליפורניה צמח צמד נוסף: סטיב ג'ובס וסטיב ווזניאק, שני תלמידי תיכון שהיו אובססיביים לטכנולוגיה חדשה, הקימו את חברת המחשבים Apple באפריל 1976.

בזמן שמיקרוסופט יצרה את BASIC, תוכנה שנמכרה לכל חברות המחשבים הגדולות, ג'ובס ווזניאק המציאו את המחשב האישי הראשון. באביב 1977 הם חשפו את ה- Apple II, המחשב האישי הראשון המיועד לקהל הרחב.

המכירות היו פנומנליות, אך ל- Apple II הייתה נכות רצינית, ול גייטס היה הפיתרון: BASIC.

היחסים המורכבים בין גייטס לג'ובס החלו, ובסוף שנות השבעים מייקרוסופט ייצרה את מרבית תוכנת כתיבת הכסף שלה עבור אפל.

יד ביד: בניית ה- Mac

בשנת 1980, אפל הפכה לציבורית. בינתיים גייטס חתם על חוזה משתלם עם יבמ: מערכת הפעלת המחשבים החדשה שלו, MS-DOS, תריץ את כל מחשבי יבמ.

"אולי הדבר הכי חכם שהוא עשה אי פעם בעסקי מחשבים היה שהוא הביא את יבמ לחתום על עסקה שנתנה לו תשלום חד פעמי, אך אפשר לו להעניק לו רישיון לאנשים אחרים שעשויים לשכפל את המחשב של יבמ. יבמ לא באמת חשבה שאף אחד היה אחרת עמד לשכפל את המחשב האישי שלהם בהצלחה, כך שלא היה אכפת להם ", אומר העיתונאי וולט מוסברג.

בתחילת שנות השמונים ג'ובס ושערים היו עדיין מתחת לגיל 30, אך הם היו שני השחקנים המרכזיים בענף המתרחב במהירות.

מיקרוסופט ואפל עבדו יד ביד בשנים הראשונות של ה- Mac, כשג'וב נמצא באור הזרקורים.

"לא היינו מתחרים בכלל באותה נקודה. הם היו בעלי ברית שלנו לעזור להפיכת המקינטוש. אז הסתדרנו איתם טוב מאוד, הם היו דומים לנו מבחינות רבות", אומר אנדי הרצפלד, לשעבר עובד אפל.

עם זאת, בידיעה שממשק המשתמש הגרפי הנודע של Mac מייצג את עתיד המחשבים האישיים, גייטס עבד על שיבוט ה- Mac.

יריבים: חלונות, צעצוע של סיפור ושני מיליארדרים

כאשר מיקרוסופט השיקה את הגרסה הראשונה של מערכת ההפעלה החדשה שלה Windows, זה היה סוף שיתוף הפעולה שלה.

"הייתה מחלוקת די חזקה כשיצאה חלונות … מכל הדברים שקרו בין שתי החברות, זה הדבר שהכי הרגיז את אפל …" אומר נשיא מיקרוסופט לשעבר, ג'ון שירלי.

בתוך עשר שנים הותקן חלונות 95 כמעט בכל המחשבים הקיימים בשוק. עם חלונות 95, גייטס והמחשב האישי הדיחו את ה- Mac, והחנון מסיאטל הפך לאיש העשיר ביותר בעולם.

ההצלחה של מיקרוסופט ומכירות Mac בינוניות הביאו צד סמכותי בג'ובס, וגרמו לקרעים בחברה שלו.

"זה בסופו של דבר … מלחמה בין [המנכ"ל] ג'ון סקולי וסטיב ג'ובס. ובסופו של דבר, מכיוון שסטיב ג'ובס שרף כל כך הרבה אנשים ויצר כל כך הרבה איבה ופחד לגבי עצמו, כשהמועצה הגיעה כדי להצביע, זה היה כמעט כמו שהחברה כולה הצביעה שהם מעדיפים שלא יהיה יותר את סטיב ג'ובס ", אומר ברוס דאמר, אוצר מוזיאון המחשבים DigiBarn.

זמן קצר לאחר פינויו מאפל בשנת 1985, ג'ובס הקים חברה חדשה: NeXT. אבל זה לא הצליח.

ג'ובס קם על רגליו על ידי השקעה בפיקסאר, חברת סרטי אנימציה ממוחשבת. בשנת 1995, צעצוע של סיפור היה הסרט הראשון באנימציה ממוחשבת שיצא לאקרנים. זה הפך לשובר קופות וסלל את הדרך להצלחה העולמית של פיקסאר.

"סטיב … תפס את הרגע ולקח את החברה לציבור. על סמך שום דבר. בעצם לא היה לנו כסף מזומן. היה לנו רק את הסרט הזה והמבקרים בניו יורק אמרו שהוא הולך להיות טוב … הוא לקח את הרעיון הזה ומכר. הוא לקח את פיקסאר לציבור והפך בן לילה למיליארדר ", אומר מייסד פיקסאר, אלווי ריי סמית '.

שותפים: יצירת ה- i-world

יותר מעשר שנים לאחר עזיבתו של ג'וב, אפל עמדה על סף פשיטת רגל.

בשנת 1996 חזר ג'ובס לאפל.

"קרה משהו ב- NeXT שאכן שינה את סטיב … לראשונה, הוא התחיל לדאוג לרווח והפסד. הוא התחיל לדאוג להצלחה, להצלחה עסקית. הוא הפך לאיש עסקים, שמעולם לא היה לפני כן. הוא נהיה קצת יותר כמו ביל גייטס, "אומר קרינגלי.

שנה לאחר שובו הכריז ג'ובס על שותפות עם מיקרוסופט, שכללה השקעה של 150 מיליון דולר באפל.

ג'ובס טיפס לגבהים חדשים ופיתח את האייפוד, האייפון והאייפד.
"זה כבר לא היה סוג כזה של, 'אני בצל ביל גייטס' … אפל הפכה לחברה המצליחה ביותר הזו … אפל עושה יותר עסקים במכשירי אייפון מאשר מיקרוסופט עושה בכלל העסקים. והם החברה הכי יקרה בעולם עכשיו ", אומרת שירלי.

יריבות שלווה

גייטס החליט לעזוב את מיקרוסופט ולעבוד במשרה מלאה בקרן שבראשה הוא עומד יחד עם אשתו מלינדה.

"סטיב ג'ובס לא שינה את העולם. סטיב ג'ובס ניצל הרבה דברים. ביל שינה את העולם. ביל עשה תוכנה למה שהיא היום. אם ביל לא היה יוצר את הסטנדרטים, MS-DOS, Windows והיה מאוד דוגמטית לוודא שהסטנדרטים הללו מתקיימים, לא תהיה לנו את הטכנולוגיה שיש לנו כיום … באופן גלובלי הוא השפיע על העולם מבחינת מה שהוא עשה עם תוכנה.

החליטה לעשות את אותו הדבר בפילנתרופיה ", אומר מנהל השיווק לשעבר של מיקרוסופט, רולנד הנסון.

במאי 2011 ביקר גייטס אצל סטיב ג'ובס גוסס – פרידה אחרונה בין שני הגברים שעיצבו את עולם המחשבים, שינו את הטכנולוגיה ושינו את אופן חיינו.

"הוא ואני – במובן מסוים – גדלנו יחד. היינו תוך שנה מאותו גיל והיינו סוג של אופטימיות נאיבית ובנינו חברות גדולות, ורובן כיריבות, אבל תמיד שמרנו על כבוד מסוים .. , "אומר גייטס.