הטכנולוגיה במאה ה -21 אפשרה לנו כבני אדם לעשות צעדים שאבות אבותינו יכולים רק לחלום עליהם. ובכל זאת, נותרו ספקות מציקים שהטכנולוגיה משתלטת על חיינו. נותרה שאלה אחת: האם חברת היי-טק מספקת את כל מה שהבטיחה?

הטכנולוגיה חשובה מאוד לחיינו
אוהבים את זה או מתעב, הטכנולוגיה משפיעה כמעט על כל מה שאנחנו עושים היום והיא משפיעה גם על רוב התוכניות שלנו לעתיד. בין אם אנו חווים את היתרונות של מכשיר שמיעה או שתל שמיעה, משתמשים בטלפון נייד, האזנה למוזיקה ורדיו, גולשים באינטרנט לחדשות או מדליקים את ה- GPS ברכב שלנו, אנו נהנים כל העת מהיתרונות של היי-טק החיים. טכנולוגיה שהופכת את חיינו לבריאים יותר, נוחים ובידוריים יותר בשנת 2018 בשנתיים האחרונות משמעותם של חידושים טכנולוגיים הייתה צעדים גדולים בשלושה תחומים בפרט:

טכנולוגיה בתחום הבריאות
העוסקים ברפואה מאבחנים מחלות במהירות וביעילות רבה יותר באמצעות שימוש בבינה מלאכותית וביצוע ניתוחים ביעילות בעזרת רובוטים גמישים – ידיהם בעיקר מחקות את היד האנושית, אך עם היתרון של סיבוב וגמישות רבה יותר. מכשירים המסייעים בשיפור בריאותנו משתפרים כל העת, למשל מעבדי שמע MED-EL (החלק השחוק של שתל שמיעה) עברו כברת דרך מהדגם הראשון לפני 40 שנה וכעת הם מתהדרים בטעינה אלחוטית, טלפון אלחוטי וחיבור לטלוויזיה ועיצוב מלוטש מה שהופך אותם לבלתי ניתנים לגילוי מתחת לשיער.

היי-טק מוביל לנוחות
טלפונים ניידים עברו שינוי ממכשירי תקשורת נוחים למחשבים אישיים שבהם אנו יכולים כעת לגשת באופן מיידי לנתונים ושירותים באמצעות לחיצת כפתור. אנו יכולים להזמין קניות, לשכור מכוניות, לתכנן את נסיעותינו לעבודה ולהזמין פגישות לרופאים, והכל מהסמארטפונים הידניים שלנו. מכונות מועברות לחיקוי בני האדם ביכולתן לבצע משימות חוזרות, למשל נהיגת מכונית. בעתיד מכוניות נטולות נהגים יאפשרו לנו להתכונן לפגישה עסקית של שעתיים בחלק האחורי של "מונית רובו".

בידור
למידת מכונות ומציאות מדומה שולטות כיום במרחב הבידור. פירושו של טלוויזיה לפי דרישה איננו צריכים עוד לחכות לצפות בתכניות הטלוויזיה האהובות עלינו, או אכן לקבל החלטות לגבי מה לצפות: למידת מכונה מציעה המלצות על סמך הרגלי הצפייה שלנו. הכל בהתאמה אישית, הכל בהתאמה אישית. מציאות מדומה מטביעה את הצופים במשחקי תפקידים חיים ומציאות מעורבת אפשרה למשחקים כמו פוקימון גו לפרוח.

מכור לסיפוק מיידי
בין אם מדובר בלחיצה על תוכנית טלוויזיה לפי דרישה, ובין אם לדרוש מאלקסה לשנות את השיר, הטכנולוגיה נועדה לענות על הצרכים שלנו באופן מיידי. אנחנו פשוט לא צריכים לחכות לשום דבר. בהחלט, הנוחות של הטכנולוגיה המודרנית פירושה שאנחנו יכולים להשיג יותר. אבל האם כל הזמן מקבל את מה שאנחנו רוצים, כשאנחנו רוצים את זה, דבר טוב?

מחקר מפורסם שנערך באוניברסיטת סטנפורד בשנות ה -60, מרמז שלא. במחקר הונחו ילדים בחדר עם מרשמלו אחד בצלחת. החוקר הראשי נתן לילדים הדרכה קלה: אתם יכולים לאכול עכשיו את המרשמלו, או לחכות 15 דקות ולקבל שני מרשמלו. החוקרים גילו כי הילדים שהצליחו להמתין למרשמלו השני מבלי לאכול את הראשון, קיבלו ציון גבוה יותר במבחנים סטנדרטיים, קיבלו בריאות טובה יותר ובסבירות פחות גבוהה היו להם בעיות התנהגות.

כל הזמן זמין, באופן מקוון ללא הרף
ההתקדמות בתחום התקשורת פירושה שאנו יכולים ליצור איתנו קשר בכל עת באמצעות מגוון ערוצים. פירוש הדבר שעלינו להיות זמינים ללא הרף ולהיות כל הזמן "דולקים". למיתוג רב-משימות קבוע יש יתרונותיו, אך טוען מדעי המוח דניאל לויטין, המוח שלנו פשוט לא עובד ככה. במקום להיות "להטוטנים מומחים, אנו דומים יותר לסיבובי צלחות חובבים רעים, ועוברים בטירוף ממשימה למשימה אחרת." לויטטין נותן תובנה מה קורה במוחנו כשאנחנו מקבלים תקשורת מרובה בבת אחת. כאשר המוח שלנו מנסה ללהטט עם כל אלה במקביל, מתח מתעצם. עם זאת, ברגע שאנחנו מגיבים להודעה, באופן מיידי המערכת הלימבית שלנו מקבלת זריקה של דופמין מה שמוכיח ממכר. אנו נכנסים למחזור של הזנת אורח חיים רב-משימות זה כדי לקבל יותר דופמין, שלטענת לויטין, הוא למעשה בסופו של דבר לא פרודוקטיבי ורע למוחנו.

השגת איזון טק-חיים
האם נוכל ליהנות מיתרונות הטכנולוגיה מבלי להיכנע לחיים שבשליטת טק? האם אנו יכולים לשלוט על זה מבלי שנשלט עליו? הרמזים שלנו להשגת איזון בין חיי טק.

השתמש בטכנולוגיה שמקלה על חייך (ואל תרגיש רע בעניין!): אם שתל שמיעה הוא החלטה נכונה עבורך, חוגג את העובדה שאתה חי בעידן בו טכנולוגיה זו זמינה. נצלו את זה!
הגבל זמנים שבהם אנשים יכולים ליצור איתך קשר: צמצם את ההיבטים הלא בריאים של ריבוי משימות על ידי הקצאת שעות מסוימות ביום לתגובה להודעות או כיבוי הטלפון בלילה.
הגבל את זמן המדיה החברתית ואת הטלוויזיה: מחקרים הראו שהם ממכרים. אם אתה מוצא את עצמך כל הזמן מושיט אחר השלט או בודק את עדכון החדשות שלך, שקול להגביל את הצריכה היומית שלך. ניתן להשתמש הן במדיה החברתית והן בטלוויזיה בדרכים התומכות בחייכם, אך שימוש יתר יכול להפחיתם.
התחבר מחדש לטבע ופעילות גופנית: מחקרים הראו כי טבע ופעילות גופנית עוזרים להילחם במצבי לחץ ודיכאון. שקול לעשות 30 דקות של פעילות גופנית בחוץ בכל יום עם חבר, ולחוות את היתרונות שהפסקה קצרה מהטכנולוגיה יכולה להציע!

כוחות טבע טבע נמצאים סביבנו לכולם, החל מהתפרצויות הר געש דרמטיות וגלי גאות ושפל אל נפלאות היומיום כמו אור שמש מטונף או שירת ציפורים. הדוגמה הטובה ביותר לקסם של אמא טבע היא גוף האדם שתמיד וממשיך לעורר התפתחויות טכנולוגיות ברחבי העולם. אנו בוחנים מקרוב.

גופנו מדהים!
גוף האדם הוא יצירת המופת של הטבע. כל כך נפלא למעשה שאמנים הנציחו את זה בציורים ופסלים במשך מאות שנים. בציור האנטומי המפורסם ביותר "האיש הוויטראוויאני", ליאונרדו די וינצ'י הבהיר את אמונתו כי "פעולותיו של גוף האדם היו אנלוגיה לפעילות היקום".

קח למשל את העיניים. העיניים שלנו הן לראות ולהיראות. הם לא רק מקבלים 80% מהמידע שנמסר לנו אלא מספקים לאחרים הצצה אל נפשנו הפנימית ואיך אנו חשים. עיניים הן מכשירים מורכבים להפליא: כל עין מורכבת ביותר משני מיליון חלקים עובדים והיא האיבר האנושי השני המורכב ביותר אחרי המוח. העיניים כה מורכבות עד שמדע הרפואה עדיין לא מצא דרך להשתיל אותן. יותר ממיליון סיבי עצב מחברים כל עין למוח וכרגע למנתחים אין דרך לשחזר אותם קשרים.

האוזן האנושית היא גם פלא של יצירה טבעית. זה מעבד גלי קול למוח שלנו כדי לפרש, גלי קול נמוכים עד 20 הרץ, וגובהם כ- 20,000 הרץ. ואנחנו לא מפסיקים לשמוע, אפילו לא בשנתנו! האוזניים שלנו מיועדות להטביע רעש סביבתי כך שנוכל לנוח, אך נשארים פעילים מספיק כדי להעיר אותנו במצב חירום. האוזן גם עוזרת לנו לשמור על שיווי המשקל שלנו, על ידי השוואת לחץ האוויר באוזן התיכונה עם לחץ אוויר באטמוספרה.

טכנולוגיה מעוררת השראה
בעוד שביטחון הגוף, במיוחד בקרב נשים, נוטה להיות נמוך, גופנו מדהים ומעורר חידושים טכנולוגיים מדי יום! בשנת 1934 האנגלי פרסי שו חיפש דרך בת קיימא לדרכים עמוסות. הפיתרון שלו היה מחזיר אור קטן שנבנה בכביש, אך עם אלפי מכוניות שעברו מעליהן מדי יום, הוא נדרש להבטיח שהן יישארו נקיות. העין האנושית הציעה השראה. כשם שעין אנושית ממצמצת כדי להסיר לכלוך, פיתחה פרסי שו עפעף גומי המכסה את המשקף. בכל פעם שמכונית עברה עליו, משקל המכונית אילץ את מכסה הגומי שלה למצמץ, וכך ניקתה את המשקף הקטן. בשנת 2006 ה- Catseye נבחר לאחד מעשרת האייקונים המובילים בבריטניה ומשמש כיום להארת דרכים בכל רחבי העולם.

גפיים תותבות יכולות בימינו לעשות כמעט בדיוק את מה שהגפיים האנושיות הרגילות יכולות לעשות, ואכן לקחו את השראתן מגפיים אנושיות. מדענים מצאו דרכים לידיים תותבות, למשל, לחקות את החום והרכות של יד אנושית. התפתחויות חדשות מתרחשות כל הזמן כמו הכללת חוטים חכמים בידיים כדי לחקות סיבי שריר וקשרים מהפרוטזה למערכת העצבים האנושית המאפשרים לקטיוע לגעת ולהרגיש חפץ.